Zamieszaj smakiem - kuchnia fusion


Coraz modniejszym trendem w polskich restauracjach i hotelach staje się kuchnia fusion. Jej podstawą jest umiejętne łączenie elementów etnicznych kuchni. Opiera się na korzystaniu z wielowiekowych tradycji kulinarnych różnych nacji. Z tego, co w różnych kuchniach najlepsze i najdoskonalsze tworzy nową jakość smakową.

W fusion łączyć można nie tylko typowe dla danych kuchni składniki i przyprawy, lecz również smaki, techniki gotowania i sposoby podawania potraw. Przykładem tego jest sushi po włosku. Wykonane z ryżu risotto, z truflą, rolowane z wołowiną, sałatką rukola i serem parmezanem. Potrawa ta wygląda jak sushi – smakuje zaś jak risotto.

Kuchnia fusion, jako połączenie różnorodnych tradycji kulinarnych w jednym daniu, pozwala kucharzowi na wiele. Nikogo już nie dziwi fakt, iż puree z zielonych chili i kolendry mogą być składnikiem prostego gulaszu z kurczaka. Trawa cytrynowa świetnie zastępuje zaś skórkę cytrynową w risotto z owocami morza, a mleko kokosowe doskonale nadaje się do kremu jajecznego zamiast śmietany.

Od kuchni tradycyjnej fusion różni się również sposobem podawania potraw. Danie oprócz doskonałego smaku musi mieć bowiem odpowiedni wygląd. Kompozycje fusion to niemalże impresje artystyczne nawiązujące do konkretnych kierunków w sztuce, takich jak futuryzm czy minimal art.

Kuchnia fusion na większą skalę rozwija się dopiero od kilku lat. Najwcześniej zdobyła uznanie nowojorczyków, lecz jej korzenie sięgają XIX wieku. To wtedy w USA nastąpiło przemieszanie kultur różnych nacji. Tam również miało miejsce pierwsze połączenie kulinarnych tradycji europejskich z egzotyką Azji.

Kuchnia fusion obecna jest w kulinariach niemal każdego kraju. Najprostsze włoskie spagetti to połączenie klusek z Chin i pomidorów, których ojczyzną jest Ameryka. Na jej rozwój niewątpliwie duży wpływ miały azjatyckie przyprawy: galangal, marin, trawa cytrynowa. Umożliwiły one bowiem łączenie smaków słodkich, słonych, gorzkich i kwaśnych. Warto również dodać, iż kuchnie włoska, hiszpańska czy francuska zawsze były w jakimś sensie fusion. Ukształtowały się bowiem w czasach, gdy wielcy podróżnicy przywieźli do Europy ziemniaki, pomarańcze, pomidory czy ryż. W Los Angeles kuchnia fusion na dużą skalę serwowana była już w latach osiemdziesiątych (kawior z cebulką, smażona kaczka z gruszką i imbirem).

W porównaniu z amerykańską, polska odmiana fusion na razie wypada blado. Przykładowo w Miami od dawna serwuje się dania będące mieszanką kuchni kubańskiej, środkowoamerykańskiej, haitańskiej i afrykańskiej. Takie składniki jak juka, czarna fasola czy hebaneros łączone są z trawą cytrynową i ziemniakami. Tak powstaje nowy rodzaj kuchni w Ameryce zwanej – floribbean (od Florydy i Karaibów). W Nowym Jorku zaś najmodniejsze teraz są zestawienia pakistańsko – włoskie, irlandzko – dominikańskie i norwesko – koreańskie. Ulubionym daniem Nowojorczyków staje się fusionpizza – z wędzonym łososiem i kawiorem.

Za jedną z najbardziej fusion uznana jest kuchnia mauretańska – z silnymi wpływami francuskimi, chińskimi, hinduskimi i afrykańskimi.

W naszych domach kuchnia fusion to próba wzbogacenia jadłospisów, które wynieśliśmy z rodzinnych domów, o nowe, nie znane wcześniej smaki.


Wypróbujcie państwo fusion food we własnej kuchni.

Sałatka z rukolą i szparagami

Składniki:

  • 250 g rukoli

  • pół pęczka szparagów

  • 2 pomidory

  • 2 zielone cebulki

  • 3 łyżki oliwy z oliwek

  • 3 łyżki octu winnego

  • sól, świeżo zmielony pieprz

Rukolę, pomidory i szparagi dokładnie umyć. Szparagom odciąć zdrewniałe końcówki, a następnie cienko je obrać. Gotować w osolonym wrzątku z odrobiną cukru, związane w pęczek przez ok. 10 minut w wysokim garnku. Następnie odsączyć i wystudzić. Cebulkę pokroić w drobne kawałki, pomidory w ósemki, a szparagi na trzy części. Do octu dodać sól i pieprz. Dokładnie wymieszać i dodać oliwę. Składniki sałatki wymieszać z sosem. Podawać od razu na przystawkę lub jako dodatek do dań.



A dla nieco bardziej wtajemniczonych w tajniki kuchni proponujemy fusion, które zajęło II miejsce w tegorocznym konkursie Wielkopolski Kucharz Roku.

Lekkie musy z sarny i dorsza w chrupiącym cieście zapieczone z owocami runa leśnego



Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.


Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.