Mazal Tov – Food Music Culture


Mazal Tov to tradycyjna środkowo-europejska żydowska kuchnia we współczesnej formie. Szefem kuchni jest Richart Tóth, węgierski żyd wielki miłośnik street foodu, który stworzył kartę opartą na tradycji żydów aszkanezyjskich. W menu domowa matzah, czulent, cymes, bajgle, chałki i mnóstwo mięsa.

Pomysł na projekt urodził się podczas podróży po świecie i poznawania ludzi związanych z kulturą żydowską. Nie bez powodu Mazal Tov otwiera się na warszawskiej Starówce – to miejsce odwołujące się do historii, przeżyć i wspomnień mówi Katarzyna Derdzińska, Dyrektor Generalny.
 

 
Mazal Tov - na szczęście! Tymi krótkimi, ale pełnymi szczerej radości słowami życzeń wypowiadanych w szczęśliwych chwilach nazwane zostało polsko-żydowskie miejsce w serce warszawskiej Starówki. Mazal Tov to koncept opierający się na wartościach miłości, równości i tolerancji. Tworząc koncept nie zapomniano o historii i szacunku do tradycji.

Kuchnia Mazal Tov opiera się na przepisach z czasów przedwojennej żydowskiej Warszawy zaprezentowanych w nowym wydaniu, zachowując przy tym swój oryginalny smak, dzięki bazowaniu na tradycyjnych przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

– Mazal Tov to także przestrzeń dla spotkań ze współczesną kulturą żydowską, ciągle obecną i rozwijającą się w Polsce.  Poprzez organizowanie koncertów, wernisaży, spotkań autorskich i innych form wyrazu artystycznej ekspresji chcemy ukazywać różnorodność kultury żydowskiej, a dzięki wizytom wyjątkowych Gości przybliżać jej tradycje. Otwartość i chęć poznania – to wartości na których się skupiamy – wspomina Daniel Chomicz – odpowiedzialny za część koncepcyjną.

–W Mazal Tov stawiamy też na różnorodność i dialog. Chcemy, by każdy czuł się tu jak w domu i w nieformalnej, przyjaznej atmosferze mógł wsłuchać się w głos żydowskiej Warszawy – wielokulturowej, pełnej życia i swobody w której wszyscy mogą współistnieć we wzajemnej miłości, równości i tolerancji – dodaje Katarzyna Derdzińska, Dyrektor Generalny.  

Koncept  Mazal Tov wchodzi w skład Grupy Gastronomicznej Marcina Wachowicza (AIOLI, Banjaluka, MOMU).
Mazal Tov:
godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela – 12:00-00:00
muzyka na żywo: czwartki-soboty od godziny 19:00

MAZAL TOV
ul. Podwale 29, Warszawa

office@mazaltov.pl
www.mazaltov.pl

IG: @mazaltov.pl
FB: https://www.facebook.com/Mazal-Tov-247117406144109/?modal=admin_todo_tour

Restaurator: Marcin Wachowicz
Zdjęcia: Mateusz Grzelak

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.


Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.